1 - Teorie Internetu

3. října 2010 v 22:41 | JMCBF |  HTML

Teorie internetu


                Abychom pochopili, jak tvořit internetové stránky, musíme se nejdříve seznámit s tím, co je to ten internet vlastně zač.
Než začneme s čímkoliv, co se týká teorie internetu a poté toho, jak se dají zobrazovat stránky, které napíšeme, řekneme si něco o historii internetu.

                Přestože bychom se jako první měli vrhnout na historii, musíme si říci aspoň stručně, co to internet je, protože bez těchto znalostí, bychom nemohli pochopit, proč vznikl. V počítačové teorii existuje pojem síť. To znamená propojení více počítačů. Internet je taková obří celosvětová síť - je propojeno mnoho miliónů počítačů.
                Teď už se tedy můžeme vrhnout na tu krátkou historii. Jednoho krásného dne v 60. letech 20. století přišla americká armáda s tím, že by potřebovala nějak přenášet informace, které mají v počítačích, které jsou však přísně tajné a které jsou velice velmi obsáhlé a těžko by se přepisovaly. Možná si řeknete, proč si to ti blbci nedali na CD nebo DVD, popřípadě flash-disk. Inu, na to je velice jednoduchá odpověď, v šedesátých letech sotva existovala technologie, která by uměla roztavit povrch, který tenkrát nebyl ještě ani vytvořen (jinak řečeno, neexistovala vypalovačka ani ty CD, DVD, a podobná média). Pro přenos dat museli teda vždy nějak počítače propojit - v síť. Nepředstavujme si však žádné počítače dnešního typu, žádné mašiny o výkonu procesoru 3.0GHz neexistovaly. Operační paměť o velikosti 1GB byla v tamější době pouze nereálný sen. V této době se tedy internet zrodil.
                Tvrdím vám, že internet existuje od šedesátých let, ale mnozí z vás si jsou jistě vědomi, že pojmy jako internetové stránky, internetový server vznikly mnohem blíže k přelomu tisíciletí. Je to tak, úplně první zmínku můžeme datovat rokem 1989, kdy se člověk jménem Tim Berners-Lee zasloužil za vznik jazyka zvaného HTML (HyperText Mark-up Language). Zrod HTML tedy můžeme řadit už do 90. let, protože v tom období se teprve pořádně rozrostlo, zasloužila se o to světová organizace CERN (organizace pro jadernou fyziku).

                Nyní se již vrhněme na tu teorii internetu. Internet je věc, díky které dnes můžeme stahovat data, soubory a složky z celého světa (z mnoha milionů či miliard počítačů). Proč neříkám, že stahujeme internetové stránky? Třeba si to schovávám na konec, že? Ne, zklamu vás, internetové stránky nejsou nic jiného než soubory, které mají specifické přípony: *.html, *.php, *.js….
Na prohlížečích (internet explorer, mozzila firefox, opera, netscape) je, aby je dokázaly správně přečíst. Dá se tedy říci, že jako dříve armáda musela využívat složité způsoby pro předání informací z jednoho místa na druhé, dnes nám tuto činnost umožňuje prohlížeč, který nám obsah daného počítače prostě zobrazí tak, aby ho pochopil každý.
Nyní si vysvětlíme pár pojmů, se kterými se budeme nadále setkávat (nejen v této příručce, ale i kdekoliv na internetu).

Zdrojový kód

                S tímto pojmem se setkáme více než častokrát. Pokud máme nějakou stránku zobrazenou v prohlížeči, vidíme to, co prohlížeč přeložil z tzv. zdrojového kódu. Zdrojový kód je to, co budeme my psát v našich příkladech, a to, co se budeme učit.

Pozn.: Zdrojový kód stránky můžeme zobrazit tak, že klikneme pravým tlačítkem kamkoliv na stránku a dáme: "Zobrazit zdrojový kód stránky." V každém prohlížeči se to liší, ale vcelku je to jedno a to samé, jestli máte napsáno zdrojový kód stránky nebo jen zdrojový kód. Takový zdrojový kód napsal již někdo před vámi (popřípadě vy sami, pokud si zobrazujete zdrojový kód na svých vlastních stránkách).

Editor

                Editor je jakýkoliv program, ve kterém píšeme náš zdrojový kód. Slovo editor znamená anglicky upravovač. Je tedy jasné, že v editorech budeme náš zdrojový kód upravovat.

Pozn. Já jakožto editor doporučuji program, který se nazývá PSPad. Je to český program vyvinutý v Plzni a je zdarma, přesto se vyrovná některým placeným programům. Dobrý editor je taktéž NetBeans, který vyvíjí společnost sun (jedna a ta samá firma, která vyvíjí dnes zřejmě nejpoužívanější programovací jazyk - Javu). NetBeans je však složitější a doporučuji ho spíše až když budete programovat internetové stránky v php.

Prohlížeč

                Inu, prohlížeč je pojem, který jsme si už z části vysvětlili. Nyní můžeme zajít trošku hlouběji. Zdrojový kód internetové stránky je ve skutečnosti takovýto: 00011101… To, co my napíšeme v editoru, se přeloží právě do tohohle kódu, který může mít několik milionů řádek.
Prohlížeč je tu od toho, aby tento kód převedl zpět do zdrojového kódu a ze zdrojového kódu poznal, co má jak zobrazit.

Pozn.: V dnešní době existuje mnoho zastánců různých prohlížečů. Nejpoužívanější jsou MSIE (Microsoft Internet Explorer), Mozzila Firefox, Opera nebo Netscape Navigator. Já osobně se stavím do pozice, kdy doporučuji ve všech případech používat prohlížeč Mozzila Firefox, který zobrazuje stránky asi nejrozumněji.

Znaková sada

                Dostali jsme se do fáze, že víme, jak vypadá zdrojový kód, kde se dostane do té podoby a kde se dekóduje do podoby dokumentu. Jaká však platí pravidla pro zdrojový kód? Jak se třeba text: "Ahoj, dnes je ale krásně, že?" převede do binárního kódu (dvojkové soustavy - 1,0). Je to jednoduché, každá věc, kterou totiž kdy napíšete, si říká znak. Každý znak má své jedinečné číslo. Udám teď příklad, jak by to mohlo fungovat, ale nefunguje to tak, jelikož znaků je hodně.

Mezera - 0000 0000
A - 0000 0001
B - 0000 0010
C - 0000 0011
Takže řetězec "cau" by se přepsal jako 00000011;00000001;00010110.

Ve skutečnosti je obří množství znaků, a proto existuje i obří množství znakových sad. Je to z toho důvodu, že ne každá znaková sada obsahuje všechny znaky. Toho, aby vznikla jedna jediná sada, se snaží docítil Unicode (znakové sady mají název UTF-8, UTF-16…). Pro tvorbu internetových stránek doporučuji vřele znakovou sadu UTF-8, která je asi nejzažitější.

Pozn.: Znakové sady UTF-x se skládají z několika bajtů. Nyní se přemýšlí o zavedení čtvrtého bajtu pro znaky elfštiny. Počet možných kombinací je (2x)y, kde x je 8 a y je roven počtu bajtů. Můžeme tedy dosáhnout 256ti čísel (znaků) pro jeden bajt, 65 636 ti čísel pro dva bajty a 16 777 216ti čísel pro tři bajty. Připravovaný čtvrtý bajt by měl přinést 4 294 967 296 možností.

Pozn.2.: V PSPadu se dá nastavit formátování přes formát -> UTF-8.

Styl stránky

                Tohle už se týká jazyka CSS, a proto bude jen dobré vědět, že CSS je Cascading Style Sheet, což se do češtiny nepřekládá, ale obecně se mluví o stylech. Jde o jazyk, který doplňuje vzhled HTML stránek, samotný jazyk HTML totiž vždy nestačí a není už tolik moderní dělat přes něj vzhled jako přes CSS.


                Pokud jsme si vysvětlili důležité pojmy, nebude už těžké zjistit, že internet je zkrátka něco, co funguje naprosto logicky, je samozřejmě vytvořený člověkem a pokud bychom pátrali, co je to internet, zjistili bychom, že je to velká počítačová síť. V této chvíli nám ovšem vyvstává otázka: "Jakákoliv počítačová síť se může zhroutit, známe to ze škole či z práce. Jak je možné, že internet je tu stále?" Je to jednoduché…
                Váš poskytoval připojení (O2, T-Mobile, Pilsfree…) je vlastně vaše hlavní centrum, do kterého jde váš počítač. Dá se říci, že s vaším poskytovatelem tvoříte základní síť. No, a pokud se váš poskytovatel zhroutí, spadne vám internet, protože vy nejste připojeni k žádnému jinému serveru (server je počítač, který je nadřazený jiným počítačům v rámci sítě (zjednodušeně)). To se však nestává příliš často, spíše se vám může stát, že vám nebude fungovat nějaká stránka. To je způsobené tím, že je vyřazený počítač, na kterém jsou soubory se stránkou umístěny. Pokud však vypadne nějaký spoj mezi poskytovatelem a serverem, kde je například další počítač, který odkazuje na mnoho dalších serverů, nebude to problém, protože internet není síť, kde by byl jeden hlavní počítač, ale je jich mnoho tisíc, které si říkají server. To znamená, že když vypadne jeden, který odkazuje dále, může být snadno nahrazen cestou přes jiný počítač.
                Pojem spojený s touto kapitolkou je IP adresa.

IP Adresy

                IP je zkratka pro Internet Protocol. Ve skutečnosti je spojený s TCP a s ním společně vytvářejí soubor protokolů, který se dá najít jako TCP/IP. I ve vašem počítači se dají tyto protokoly nastavovat, avšak radím vám, nedělejte to, pokud čtete tuto knížku - znamená to, že se teprve seznamujete s internetem, jelikož HTML je úplný základ. Protokoly a jiné věci nechte na později. Je mi jasné, že někdo možná bude znát systém nastavování, ale to není předmětem této knihy.
                IP adresa je adresa každého počítače. Je jedinečná, znamená to, že jeden počítač bude mít vždy pouze jednu IP adresu. Vaše IP adresa záleží na vašem poskytovateli, můžete mít dva druhy IP adres - pevné a proměnné. Pevná IP adresa znamená, že se nemění, je stále stejná. Proměnná IP adresa to má jinak, pokaždé když se připojíte k internetu, tak dostanete od poskytovatele jinou IP adresu. O rozdělování IP adres se stará DHCL server.
                Dokonce i každá stránka má svojí IP adresu, protože každá stránka je na nějakém počítači a ten má svou IP. Zkuste si například napsat do prohlížeče 74.125.87.105. Výsledek je stejný, jako kdybyste napsali do řádku s adresou http://www.google.cz. Ve skutečnosti se ke každé stránce dá přistupovat pomocí její IP adresy, jenže kdo by si chtěl pamatovat takovou změť čísel, vždyť známe tolik stránek a ke každé si pamatovat 10 čísel? No to by byla hrůza, ne? Proto existuje taková věcička, které se říká DNS - Domain name System. To znamená, že každé IP adrese dá doménu. Pojem doména není tolik neznámý, každá stránka má svojí doménu - to znamená, že se každá nějak jmenuje. Takže doména Googlu je zkrátka www.google.com.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Spize Spize | 4. října 2010 v 19:10 | Reagovat

Jak počítač zjistí, kterýmu servru si má napsat o tu kterou stránku? Přeci nebude obepisovat všechny počítače co jich v síti je, ne? Jsou někde nějaký... mapy? A kdo ty mapy provozuje?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama