1. Úvod do CSS

25. listopadu 2010 v 11:21 |  CSS
ro začátek již musíme předpokládat, že člověk, který si čte tento článek, umí perfektně při nejmenším jazyk HTML. Nebudu se jím tedy více zabývat či ho vysvětlovat.

Účel jazyka CSS

                Jazyk CSS se používá (ať už v nejčastější verzi 2.1 nebo v nové verzi 3) ke vzhledu webových stránek. Co se tak dá dělat s jazykem CSS? První a nejdůležitější složkou (dle mého) jsou pozice, každému HTML prvku totiž můžete nastavit jeho absolutní, relativní či fixní pozici (co to přesně znamená, si povíme později). Další neméně podstatnou složkou je vzhled písma a jeho odsazení, popřípadě obtékání obrázku atd.

Základní syntaxe

                Jako každý jazyk má i jazyk CSS určitý druh zápisu. CSS, které budeme využívat my pro HTML stránky, má zápis jednoduchý:
CSS_prvek                Vidíme, že hodnota vlastnosti se píše za dvojtečku a ukončení celé vlastnosti i hodnoty zajišťuje středník. Platí, že ve vlastnosti nesmí být mezera, například barva pozadí se nesmí napsat jako background color, ale správně background-color. Čímž jsme si vlastně vysvětlili, že mezery ve vlastnostech jsou nahrazeny dvojtečkou. Pro vymezení vlastností prvku používáme tzv. bloky kódu, ty se uzavírají vždy do složených závorek: { vlastnosti }.

                Jak ale CSS dostat do HTML dokumentu? Existují tři druhy zápisu stylů v HTML dokumentu, budeme se zabývat tím, jak udělat stránku s černým pozadím.
             
CSS_zpusob_zapisu
Jelikož nadále už půjde jen o cvik a získávání zkušeností s tím, co která vlastnost dělá, nemá cenu dále se zabývat úvodem, a v další kapitole se již podíváme na úpravu písma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama