PHP - úplné začátky programování

5. ledna 2011 v 11:07 | Jimmy Found |  PHP
   Úvodem bych rád řekl, o co v PHP jde a proč je dobré jej využívat. Zároveň už začneme i pracovat s php v rámci html dokumentu. Co se tedy v tomto díle dozvíte?
  • Co to je PHP a jaké je jeho propojení se stránkami HTML
  • Jak si nainstalovat WAMPserver a co to je
  • První stránka v PHP


PHP a dynamické stránky

    Jak už vyplývá z nadpisu, jazyk PHP se používá za účelem programování internetových (též webových) stránek. Čtenář tohoto článku by měl znát HTML a CSS, jelikož bez něj nelze PHP provozovat. CSS není až tak nutnou podmínkou pro programování v PHP, avšak já ho budu používat, tedy by se hodilo mít znalosti tohoto jazyka.

     Budeme uvažovat klasický html soubor index.html, ve kterém je naše stránka uložena. Zdrojový kód souboru bude následující:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
    <head>
         <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
         <title>HTML stránka</title>
    </head>
    <body>
        <p align="center"> Toto je první odstavec stránky </p>
    </body>
</html>

    Taková stránka vypíše klasicky pouze text:

Toto je první odstavec stránky

   Těmto stránkám, které jsou tvořeny pouze HTML (může být přidané i CSS) říkáme statické stránky. To znamená, že jejich obsah je pevně dán, stránka se zobrazí stejně za jakýchkoliv podmínek, jejich obsah je statický - neměnný.
    Pokud však chceme, aby se (např.) na našich stránkách zobrazoval čas, je jasné, že nebudeme stíhat každou minutu přepisovat kód, aby byl čas platný. Zde už tedy budeme muset využít něco, co bude stránku měnit. Obsah stránky, který se mění, se označuje jako dynamický, tedy stránky, které v sobě mají nějaký dynamický obsah, se taktéž nezývají dynamické.

    Dynamického obsahu docílíme pomocí programovacích jazyků, těch existuje spousty, dnes neznámější programovací jazyk je java, kdy i obyčejní lidé vědí, že jejich telefon podporuje java-hry. Pro internetové stránky se dá java taktéž využívat, avšak v dnešní době je stále ještě častější používat dva jiné jazyky - PHP ( Personal hope page: HyperText Preprocessor) a JavaScript (nenechte se zmást názvem, tento jazyk nemá základ v javě, jeho skutečný název je ECMA script). My se budeme zaobírat programovacím jazykem PHP.    Dobré je vědět, že například JavaScript se dá používat normálně ve stránce html, například takto:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
    <head>
         <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
         <title>HTML stránka</title>
    </head>
    <body>
        <script type="text/javascript">
           document.write("<p align=\"center\">Toto je první odstavec stránky</p>");
        </script>
    </body>
</html>

výsledek stránky by byl stejný jako v případě stránky html - vypíše se pouze text "Toto je první odstavec stránky", který bude zarovnán na střed. Stránka se tedy i nadále může jmenovat index.html. Avšak pokud chceme programovat to samé v php, musíme stránku přejmenovat na index.php.

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
    <head>
         <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=utf-8">
         <title>HTML stránka</title>
    </head>
    <body>
        <?php
          echo "<p align=\"center\">Toto je první odstavec stránky</p>";
        ?>
    </body>
</html>

   Jak jsme si všimli, kód php se píše mezi speciální znaky <?php a ?> Tyto dvě značky jsou začáteční a konečné pro rozlišení, kde se php kód nachází. Nemůžeme totiž php napsat jen tak mezi zdrojový kód HTML, nikdo by tomu nerozuměl včetně stránek samotných, a tak by se zdrojový kód php stal místo dynamickým "hybatorem" stránek pouhým statickým textem na stránkách.

PHP a server

   
    HTML funguje, aniž byste museli mít na svém počítači nějaké programy nebo server, HTML totiž dekóduje samotný prohlížeč, avšak PHP probíhá na straně tzv. serveru. Server je počítač v síti internet, na kterém jsou stránky uloženy. Server provede nutné operace a vygeneruje HTML kód, který odešle prohlížeči, který kód zobrazí. Ve finále tedy pokud zobrazíte zdrojový kód stránky, nikdy neuvidíte PHP, pouze HTML, CSS nebo javascript nebo jakýkoliv jiný jazyk, který probíhá na straně uživatele.
    Abychom tedy spustili soubor PHP správně, musíme mít i my ten nějaký server, v případě operační systému Microsoft Windows stačí nainstalovat program jménem WAMPserver. Tento program je velice šikovný, zkratka WAMP totiž znamená - Windows: Apache server, MySQL, PHP. To, že PHP je náš programovací jazyk, jsme si již řekli, Apache server je server, na kterém PHP pracuje. No a MySQL je databázový systém, se kterým si PHP často rádo podává ruku.


    Pokud máme spuštěný WAMPserver a vše funguje správně, stačí do řádku s adresou (v prohlížeči) napsal http://localhost/ a zobrazí se vám uvítací stránka WAMPserveru. S
    Soubory se stránkami už nebudete moci ukládat kamkoliv, ale do složky, kde se nachází WAMPserver, konkrétně to .../WAMPserver/www/. V této složce si vždy vytvořte složku, kterou si pojmenujte podle názvu stránek, které tvoříte (např. "fyzika"). Do této složky pat teprve tvořte soubory PHP či HTML.

POZNÁMKA:
Pokud máte skype, musíte vypnout připojování přes port 80, aby WAMPserver fungoval správně. Do WAMPserveru si můžete stáhnout různé verze jazyka PHP, MySQL nebo serveru Apache, dnes nejužitečnější je mít PHP 5.2.x (x největší, které je dostupné), poté PHP 5.3.x, jelikož tyto dvě verze PHP jsou na většině internetových serverů. PHP 5.3.x je součástí instalace WAMPserveru.

První program v PHP

    Pokud jste již zvládli veškeré nastavení serveru a dokázali zobrazit localhost, tak si vytvořte složku prvni ve složce www a do ní vytvořte soubor prvni_program.php. Tento soubor bude mít zdrojový kód následující (nebudu již psát vše před body a po body, tedy napíšu pár teček a poté už přímo hlavní tělo dokumentu):

...
<body>
<?php
    echo "<p>Toto je můj první soubor v PHP</p>";
?>
</body>
...

spusťte soubor a uvidíte, že to, co je mezi uvozovkami, se zobrazilo na stránce jako

Toto je můj první soubor v PHP

Když se podíváte do zdrojového kódu, uvidíte

<p>Toto je můj první soubor v PHP</p>

Již jsme si říkali, že PHP se ve zdrojovém kódě nezobrazí. Nicméně teď jsme se dostali k naší první funkci - funkci echo.


echo "řetězec";
Vypíše řetězec do kódu HTML.

Co přesně to je řetězec si vysvětlíme později. Teď si zapamatujte, že to, co je mezi uvozovkami, je to, co se vypisuje do souboru HTML. Můžeme tedy používat obyčejný text a samozřejmě i tagy. Jelikož však tagy mohou mít nějaké svoje atributy, je třeba nepsal je s uvozovkami - php by si myslelo, že se má ukončit výpis. Když tedy chceme zobrazit uvozovky, musíme použít dvojici znaků, která vypadá takto:

\"

To docílí, že se zobrazí uvozovky. Platí to i pro několik další znaků, to si však vše povíme později.

Příklad:
    echo "<p align=\"center\" id=\"prvni_odstavec\">První odstavec zvaný \"jedinečný\"</p>";

Zkuste si zapsat tuto řádku místo té stávající a opět zobrazte, nezapomeňte se podívat na zdrojový kód stránky
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Míša Míša | E-mail | Web | 28. června 2015 v 15:39 | Reagovat

Také se to učím, ráda bych jednou zvládla prestashop programování modulů, zatím to nechávám na zkušenějších, ale naučit se dá všechno.

2 venator venator | Web | 28. září 2016 v 4:31 | Reagovat

online pujcka pred výplatou rokycany :-!

3 MaikelQ MaikelQ | E-mail | 17. ledna 2017 v 9:24 | Reagovat

I found this page on 16th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama